NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет
1895
Цветни аспекти

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него. Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей

| 14 Октомври 2024, 08:10 ч.
Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет
Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет
Снимка © : Антоанета Маркова, специален пратеник на БТА

Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.

Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.

Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро). 

Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Смисълът на музиката е да обединява и тя трябва да има такава функция. Това каза в интервю музикантът Венелин Венков, който заедно с Невена Цонева и „Баш бенд“ тръгва на турне с новия си проект „Тук сме!“, обединяващ именно различни стилове.

Първият концерт е на 3 октомври, утре, в зала „Филхармония“ в родния град на барабаниста - Русе.

„Стана така, че тръгваме от Русе случайно, защото организацията на турнето е сложна смесица от това, кога са свободни залите, техниката, екипите. За мен обаче ще е много емоционално и хубаво, че започваме от Русе, защото съм русенец. Концертът ни ще е точно в тази зала, където за първи път съм стъпил на сцена с група. Като ученик бях част от русенските рок групи и по-точно от група „Аналог“. Там, където сега има едно барче, беше нашата репетиционна и ние си правихме концертите в тази

На столичния площад "Вацлав Хавел" ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.

Откриването ще се състои на 31 октомври. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район "Средец" Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ``Сърцето пътува`` на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноим

Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.

Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и градската управа не е имала юрисдикция за техните провинения, разказват екскурзоводите в Хайделберг днес. Университетът е основан от папа Урбан Шести по предложение на княза на Курпфалц Рупрехт Първи и е третият университет в Свещената римска империя след висшите училища във Виена и Прага. Едва в края на 19-и век университетът става държавен и се финансира от херцозите на Баден. Традицията обаче пази студентите чак до 1914 г. В свободното си време някои от тях често изпадали в алкохолно опиянение и вършели всевъзможни пакости. Една от тях дори създава идиом в немския език за тежко алкохолно опиянение, свързан с пускането на прасета на свобода. Причината е, че когато прекалявали с алкохола и търсели начини да се забавляват, младежи от Хайделбергския университет отивали в покрайнините на града, отваряли вратите на свинарниците и подгонвали прасетата навън. За такива и други провинения някои от тях се озовавали в университетския карцер.

Условията за живот там били нелоши за времето си, пък и с течение на времето станало въпрос на престиж да прекараш някоя и друга нощ в стаите на студентския затвор. Обитателите на карцера получавали питателна храна три пъти дневно и задължително ходели на лекции, докато изтърпявали наказанието си. След лекции се връщали в карцера и през годините всеки от тях оставял писмена или картинна следа върху стените на студентския затвор.

За световната слава на студентския затвор в Хайделберг допринася и оперетата „Принцът студент” на Зигмунд Ромберг, която е поставена и на Бродуей в началото на двадесети век. Карцерът в Хайделберг е един от малкото запазени до днес студентски затвори по света, посочват от музея.

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".

Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.

"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод. 

В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя к

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.

По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции. 

„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
1895
Цветни аспекти

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия.Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и градската управа не е имала юрисдикция за техните провинения, разказват екскурзоводите в Хайделберг днес. Университетът е основан от папа Урбан Шести по предложение на княза на Курпфалц Рупрехт Първи и е третият университет в Свещената римска империя след висшите училища във Виена и Прага. Едва в края на 19-и век университетът става държавен и се финансира от херцозите на Баден. Традицията обаче пази студентите чак до 1914 г. В свободното си време някои от тях често изпадали в алкохолно опиянение и вършели всевъзможни пакости.

| 14 Октомври 2024, 08:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет
Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет
Снимка © : Антоанета Маркова, специален пратеник на БТА

Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.

Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.

Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.

Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро). 

Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Смисълът на музиката е да обединява и тя трябва да има такава функция. Това каза в интервю музикантът Венелин Венков, който заедно с Невена Цонева и „Баш бенд“ тръгва на турне с новия си проект „Тук сме!“, обединяващ именно различни стилове.

Първият концерт е на 3 октомври, утре, в зала „Филхармония“ в родния град на барабаниста - Русе.

„Стана така, че тръгваме от Русе случайно, защото организацията на турнето е сложна смесица от това, кога са свободни залите, техниката, екипите. За мен обаче ще е много емоционално и хубаво, че започваме от Русе, защото съм русенец. Концертът ни ще е точно в тази зала, където за първи път съм стъпил на сцена с група. Като ученик бях част от русенските рок групи и по-точно от група „Аналог“. Там, където сега има едно барче, беше нашата репетиционна и ние си правихме концертите в тази

На столичния площад "Вацлав Хавел" ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.

Откриването ще се състои на 31 октомври. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район "Средец" Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ``Сърцето пътува`` на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноим

Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и градската управа не е имала юрисдикция за техните провинения, разказват екскурзоводите в Хайделберг днес. Университетът е основан от папа Урбан Шести по предложение на княза на Курпфалц Рупрехт Първи и е третият университет в Свещената римска империя след висшите училища във Виена и Прага. Едва в края на 19-и век университетът става държавен и се финансира от херцозите на Баден. Традицията обаче пази студентите чак до 1914 г. В свободното си време някои от тях често изпадали в алкохолно опиянение и вършели всевъзможни пакости. Една от тях дори създава идиом в немския език за тежко алкохолно опиянение, свързан с пускането на прасета на свобода. Причината е, че когато прекалявали с алкохола и търсели начини да се забавляват, младежи от Хайделбергския университет отивали в покрайнините на града, отваряли вратите на свинарниците и подгонвали прасетата навън. За такива и други провинения някои от тях се озовавали в университетския карцер.

Условията за живот там били нелоши за времето си, пък и с течение на времето станало въпрос на престиж да прекараш някоя и друга нощ в стаите на студентския затвор. Обитателите на карцера получавали питателна храна три пъти дневно и задължително ходели на лекции, докато изтърпявали наказанието си. След лекции се връщали в карцера и през годините всеки от тях оставял писмена или картинна следа върху стените на студентския затвор.

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".

Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.

"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод. 

В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя к

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.

По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции. 

„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

За световната слава на студентския затвор в Хайделберг допринася и оперетата „Принцът студент” на Зигмунд Ромберг, която е поставена и на Бродуей в началото на двадесети век. Карцерът в Хайделберг е един от малкото запазени до днес студентски затвори по света, посочват от музея.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.